طرح توجیهی

طرح توجیهی (به انگلیسی: Feasibility Study Report) گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد، گزارش طرح توجیهی، نام دارد. بیزینس پلن یا طرح توجیهی نمای کلی سرمایه گذاری است که قبل از شروع به کار تجارت و کسب و کار به آن نیاز داریم تا با برآورد مالی و زمانی ، برنامه ریزی از کارمان داشته باشیم که توسط طرح توجیهی این موارد را بدست می آوریم . با نگارش طرح توجیهی و بیزینس پلن از آینده سرمایه گذاری خود مطلع میشویم و اینکه آیا کار را شروع کنیم و از کجا بایستی شروع کنیم برای شروع به چه چیزهایی نیاز داریم . هزینه هایی که باید برای کار تجاریمان بپردازیم چقدر می بایستی باشد منابعی که هزینه ها را بدست می آوریم را محاسبه میکنیم با برآورد هزینه ها درآمد خود را با شرایط بازار پیش بینی میکنیم .


طرح توجیهی چگونه تهیه می شود ؟

بیزینس پلن در ایران به اسم طرح توجیهی کاربرد دارد و در ایران بیشتر بحث روی مالی و اقتصادی است که از طریق نرم افزار کامفار و یا سایر روشها و نرم افزارها بدست می آید . بحث فنی و امکانسنجی را نیز با مطالعه بازار تولید و مصرف و آمارهای صادرات و واردات و مشتریان و تولیدات خود بدست می آوریم .

بخش‌های طرح توجیهی را می‌توان به صورت زیر شرح داد:

۱- تجزیه و تحلیل مالی یا Financial Analysis: به منظور بررسی و آنالیز ابعاد مختلف مالی و سودآوری طرح توجیهی صورت می‌گیرد.

۲- مطالعه بازار یا Market Study: که در آن ابعاد مختلف بازار محصولِ طرح توجیهی بررسی می‌شود. این ابعاد عبارتند از کمبود، بازار هدف، عرضه، تقاضا و …

۳- توجیه‌پذیری فنی یا Technical Feasibility: به منظور بررسی ابعاد فنی طرح توجیهی همچون فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزاتِ تولید و ساختار اجرائی طرح انجام می‌شود.


نرم‌افزار کامفار چیست؟

کلمه کامفار Comfar مخفف عبارت انگلیسی Computer Model for feasibility Analysis and reporting بوده به معنای مدل کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل امکان سنجی و گزارش دهی است. این برنامه با هدف استاندارد کردن تعاریف و محاسبات ارزیابی‌های اقتصادی توسط سازمان یونیدو Unido سازمان ملل متحد تهیه گردید و علی‌رغم انتقاداتی که به نرم‌افزار کامفار وجود دارد به یکی از پرفروش‌ترین نرم‌افزارهای ارزیابی اقتصادی و بانکی در جهان تبدیل گردید. کامفار امکان شبیه سازی پروژه‌های سرمایه گذاری در کوتاه مدت و بلند مدت و تحلیل فرایندهای مالی را فراهم می‌سازد. از نظر مدیریتی تصمیم گیری در خصوص پذیرش و یا عدم پذیرش یک پروژه، همواره با سوالات زیادی در خصوص ویژگی‌های پروژه و نتایج اجرای آن همراه بوده‌است. نرم‌افزار کامفار ابزاری برای ارزیابی مالی پروژه‌های سرمایه گذاری است که توسط آن می‌توان شاخص‌های مالی پروژه‌ها را محاسبه و تحلیل نمود و تأثیر تغییرات هر یک از پارامترهای ورودی سیستم را بر فرایندهای مالی طرح بررسی کرد و در نهایت در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش پروژه تصمیم گیری کرد.


برای طرح توجیهی چه مواردی را نیاز داریم ؟

در ابتدا شمای کلی از امکانسنجی طرح را بدست می آوریم که شامل معرفی طرح ، اهمیت اقتصادی طرح و مدیریت اجرایی به همراه هدف از کارمان را توضیح میدهیم و توضیحاتی در مورد محصول و خدماتی که میخواهیم ارائه بدهیم را ارائه میدهیم . مزیت هایی که در حوزه رقابت نسبت به سایر رقبا داریم برآورد میکنیم بعد با چشم اندازی که به آینده صنعت و کارمان داریم مشتریان خود را بدست می آوریم و اینکه آیا میتوانیم در بازار حضور داشته باشیم و برای این کار از چه طریقی ممکن می باشد مشتریانی که داریم در کجا قرار دارند آیا قیمت محصول ما برای آنها اهمیت دارد و تا چه میزان اهمیت دارد . بعد از برآورد امکانسنجی طرح توجیهی نیاز به برآورد مالی و اقتصادی طرح داریم در ابتدا جدول سرمایه گذاری طرح را محاسبه مکنیم که شامل هزینه های ثابت اعم از خرید زمین ، ساختمان سازی ، خرید ماشین آلات و راه اندازی تاسیسات و تجهیزات می باشد بعد از سرمایه ثابت نیاز به برآورد سرمایه گذاری جاری و سالانه داریم که در هر سال به این سرمایه گذاری نیاز داریم که شامل برآورد مالی مواد اولیه ، هزینه های پرسنلی و کارگری ، هزینه سوخت و انرژی می باشد . در ادامه بحث مالی نیاز به برآورد تولیدات داریم که با محاسبه آن بحث سرمایه گذاری را تکمیل میکنیم . سپس با محاسبه هزینه های سود و زیاد در طرح و گردش جریان وجوه نقد ، نقطه سربسر و مدت بازگشت سرمایه را بدست می آوریم در آخر با پیش بینی ترازنامه طرح نرخ بازده داخلی را برای سود ده بودن طرح محاسبه کرده و با نتیجه گیری از طرح توجیهی با دریافت مجوزها شروع به کارهای اجرایی میکنیم .

پر کردن تمامی موارد الزامی است.