چگونه یک شرکت با مقصد خاص را تلفیق کنیم؟

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۰۱ - ۱۱:۳۳

من اولین شغل جدیم را در Arthur Andersen در سال ۲۰۰۱ از دست دادم. بسیار ناراحت شدم چراکه عاشق آن شغل بودم. بله، پر بود از کار‌های سختی که نیازمند صرف کردن زمان‌های طولانی هستند. اما بهترین مدرسه‌ حسابداری و حسابرسی بود.

چگونه کارم را از دست دادم؟ خب، Arthur Andersen بعد از رسوایی بزرگ حسابداری Enron مرد.

احساس می کنم که بسیار  ناعادلانه است که حدود ۸۵۰۰۰ کارمند  Arthur Andersen در سراسر جهان (شامل من) شغل‌هایشان را تنها به خاطر اقدامات کلاهبردارانه تعدادی از مدیران حسابرسی در شیکاگو از دست بدهند.

از طرفی دیگر، اگر یک حسابرس نتواند کار خود را به درستی انجام دهد و مدارک کاریش را از بین ببرد تا شواهد را مخفی نگاه دارد، آنگاه او مستحق آن است که تمامی شهرت خود را از دست بدهد و از کسب و کار مربوطه خارج شود- من این را درک می کنم.

چرا راجع به این موضوع می نویسم؟ خب، به دلیل اینکه رسوایی حسابداری Enron مفهومی مشترک با شرکت با مقصد خاص (SPE) دارد و مثالی واقعی در زندگی است که نشان می‌دهد چه اتفاقی می‌افتد زمانی که شما SPE ها را تلفیق نکنید. در این مقاله سعی خواهم کرد که تا حدی مفهوم  SPEرا روشن کرده و به شما نشان دهم که چگونه آن‌ها را تلفیق کنید.

SPE چیست؟

SPE که گاهی اوقات شرکت ناقل (SPV) نیز نامیده می شود، یک واحد اقتصادی قانونی یا شرکتی است که برای محقق کردن یک هدف خاص یا مقصود خاص ایجاد می‌شود. برای مثال، یک گروه چند ملیتی ممکن است SPE را برای انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه ایجاد کند، یا بانک‌ها ممکن است SPE را برای اهداف اوراق بهادار سازی وام ایجاد کنند، تا بدهی‌ها را جمع آوری کرده، و از ریسک‌های خاص قانونی در کشور‌های به‌خصوصی جلوگیری کنند به منظور اینکه دارایی‌ها را منتقل کرده و در مواردی از مالیات‌های بالا امتناع کنند.SPE‌ها معمولا برای جذب منابع با نرخ تامین مالی پایین‌تر طراحی می شوند. عامل بسیار مهم این است که معمولا SPE به طور رسمی در تملک بخشی که آن را ایجاد کرده به دلایل گوناگونی نمی‌باشد.

سرمایه گذاران حقوق مالکانه دیگری نیز که معمولا مانند مالکان حقیقی رفتار نمی‌کنند وجود دارند- آن‌ها تصمیم گیری نمی‌کنند. آن‌ها معمولا یک بازده ثابت بر روی سرمایه گذاری خود دریافت می‌کنند (نه سود تقسیمی بر اساس سود) و غیره.یک مثال عالی در این زمینه – درست حدس زدید- Enron است.Enron تعداد زیادی از SPE ها را به منظور پنهان کردن بدهی‌هایش ایجاد کرد و در واقعیت مالکیت Enron در SPE نزدیک به صفر بود.

چه اتفاقی در Enron افتاد؟

Enron یک شرکت انرژی آمریکایی بود که نزدیک به ۲۰۰۰۰ نفر را درست قبل از ورشکستگی در سال۲۰۰۱ استخدام کرده بود. اما رهبران Enron نتایج مالی خود را دستکاری کردند و صورت‌های مالی گمراه کننده و غیر واقعی منتشر کردند. فراتر از این مسئله، Enron بدهی‌های عظیمی تولید کرده و در نتیجه صد‌ها SPE برای مخفی کردن بدهی‌هایش ایجاد کرد.

این موضوع چگونه ممکن بود؟

برای کوتاه کردن این داستان طولانی، Enron این SPE ها را تلفیق نکرد و بنابراین هیچکس نمی‌توانست این بدهی‌ها را در صورت‌های مالی تلفیقی Enron ببیند. چرا  Enron، SPE ها را تلفیق نکرد؟ به دلیل اینکه قوانین حسابداری برای تلفیق در آن زمان به سختگیری امروز نبود.

آیا شما باید SPE را تلفیق کنید؟

برای پیشگیری از رسوایی‌های حسابداری مشابه مانند Enron، استاندارد IFRS 10 مقرر می کند که نیاز برای تلفیق بر اساس اصل کنترل و نه مالکیت قانونی ارزیابی شود. اگر شرکت اصلی یا ایجاد کننده، SPE را کنترل کند، آنگاه بله، SPE باید تلفیق شود حتی اگر شرکت اصلی صفر درصد سهام داشته باشد. استاندارد IFRS 10 یک راهنمای گسترده برای ارزیابی وجود کنترل به دست می‌دهد. اما ما در این مقاله با این موضوع کاری نداریم.

در اینجا من می خواهم بر روی خود موضوع تلفیق تمرکز کنم. چطور می خواهید تلفیق کنید زمانی که شرکت اصلی مالک ۰% می باشد؟ چگونه باید امتیاز سرقفلی یا منافع فاقد کنترل را محاسبه کنیم؟  اگر یک شرکت اصلی SPE را کنترل کند، آنگاه SPE یک شرکت فرعی محسوب می شود و شما بایستی که اصول تلفیق مشابهی را که برای دیگر زیر مجموعه‌ها با درصد سهم نرمال استفاده می‌کنید، به کار گیرید. بگذارید به شما نشان دهم.

مثال: تلفیق SPE

شرکت Mommy می خواهد که از کشور A یک تامین مالی ارزان کند و بنابراین یک قرارداد با Baby Ltd. می‌بندد. Baby در کشور A تملیک شده است، به طور کامل در تملک طرف سوم می‌باشد، در حال حاضر هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهد. بانک‌ها در کشور A وام با بهره‌ی کمتری به شرکت‌هایی که در تملک کار‌آفرینان داخلی هستند می‌دهند. بنابراین، Mommy تصمیم می‌گیرد که هیچ سهامی در Baby نخرد تا وام ارزان‌تری بگیرد.

در عوض، توافق زیر صورت می‌گیرد:

 • Mommy 10000 CU برای Baby می‌فرستد تا تمامی هزینه‌های مربوط به مذاکره بر سر وام را پوشش دهد.
 • Mommy تمامی بدهی‌های Baby را تضمین می‌کند.
 • مدیر Mommy تصمیم گیری در Baby شامل حق رای را بر عهده می‌گیرد.

ترازنامه شرکت Mommy و Baby در تاریخ گزارش به شرح زیر است:

یادداشت:

 • سود انباشته Baby در تاریخ قرارداد ۱۰۰۰ CU است.
 • در تاریخ گزارش، میزان تامین مالی Mommy از طریق Baby 150000 CU است.

به نظر می‌رسد که Mommy کنترل Baby را در دست می‌گیرد علی رغم اینکه ۰% سهم در آن شرکت دارد. بیایید تلفیق کنیم. ما از روش تسهیم سهام برای ارزشگذاری منافع فاقد کنترل استفاده می‌کنیم.

سه گام در فرآیند تلفیق

 

تلفیق SPE تفاوتی ندارد.

ما هر سه گام را به کار می‌گیریم:

 1. ترکیب
 2. حذف سرمایه‌گذاری شرکت اصلی و سهم آن در شرکت فرعی ( + امتیاز سر قفلی)
 3. حذف معاملات داخل گروه

گام اول: ترکیب

دقیقا مشابه هر تلفیق دیگری تمامی موارد مشابه را خط به خط جمع کنید.

مبلغ ترکیب اینجا است:

گام دوم: حذف

اکنون ما می توانیم حذف کنیم:

 • مبلغ حسابداری سرمایه‌گذاری شرکت اصلی در SPE و
 • سهم مالکانه شرکت اصلی در SPE

و هر گونه منافع فاقد کنترل و سرقفلی را شناسایی کنیم.

در این حالت، کمی متفاوت خواهد بود، چراکه شرکت اصلی هیچ سرمایه گذاری مستقیمی در سهام شرکت فرعی انجام نداده است. در عوض، Mommy تنها ۱۰۰۰۰ CU  به Baby برای پوشش هزینه‌های مرتبط با تامین مالی پرداخت کرده است. این انتقال سرمایه‌گذاری Mommy در SPE است. همچنین، در اینجا یک نکته ی بسیار جالب در مورد منافع فاقد کنترل وجود دارد.

در این مورد به چه میزان است؟

خب، ۱۰۰%- شما درست حدس زدید. به این دلیل است که Mommy هیچ سهمی ندارد و تمام چیزی که دارد توسط منافع فاقد کنترل می‌باشد. این موضوع ممکن است، چراکه Mommy کنترل Baby را از طریق تنظیم قراردادی به دست آورده است و نه به وسیله ی مالکیت سهام.

محاسبه ی امتیاز سرقفلی به شرح زیر می باشد:

 • ارزش منصفانه سرمایه‌گذاری CU 10000: Mommy
 • منافع فاقد کنترل در تملیک را اضافه کنید ( سرمایه سهامBaby 20000 CU  به اضافه سود انباشته ی ۱۰۰۰ CU  پیش از ادغام Baby، همه در سهم ۱۰۰% منافع فاقد کنترل ضرب شود): ۱۰۰% * CU 21000 =CU 21000
 • از دارایی‌های خالص Baby در ادغام کسر کنید: ۲۱۰۰۰ CU
 • سرقفلی: ۱۰۰۰۰ CU

نباید این موضوع که سرقفلی دقیقا برابر سرمایه‌گذاری شرکت اصلی در SPE می باشد، شما را غافلگیر کند. هیچ شکی نیست- شرکت اصلی ۱۰۰۰۰ CU  برای به دست آوردن صفر درصد سهم پرداخت کرد! همچنین باید منافع فاقد کنترل را در تاریخ گزارش شناسایی کنیم که ۱۰۰% دارایی‌های خالص Baby در تاریخ گزارش دهی می‌باشد- ۲۲۰۰۰ CU

این مرحله‌ی ورودی است:

گام دوم در جدول زیر نشان داده شده است:

 

حذف معاملات داخل گروه

آخرین گام حذف معاملات داخل گروه است. این مورد به طور معمول با SPE حذف می‌شود، از آنجایی که آن‌ها شرکت‌های فرعی عادی نیستند- اگرچه زمانی که شما روش تلفیق کامل را به کار بگیرید، بایستی که به طور کامل حذف کنید. در این مثال، Mommy یک حساب پرداختنی بلند مدت ۱۵۰۰۰۰ CU  به Baby و برعکس Baby یک حساب دریافتنی به همان مبلغ به Mommy دارد. این مقادیر یک وام که از Baby به Mommy منتقل شده است را نشان می‌دهد.

ورودی‌های حذف در زیر نشان داده شده است:

آن را اضافه کنید.

اکنون، می توانیم اعداد ترکیب شده را با تمام تعدیلات صورت گرفته جمع کنیم و در نتیجه صورت وضعیت مالی تلفیقی را تهیه کنیم.

 

یک واقعیت جالب این است منافع فاقد کنترل عظیمی وجود دارد و سود انباشته تلفیق شده تنها مقدار سود انباشته Mommy را نشان می‌دهد چراکه، هیچ سهمی در Baby  وجود ندارد. خب، راه‌های بسیاری وجود دارد که چگونه شرکت اصلی سود هایش را از SPE خارج از قالب سود تقسیمی انتقال دهد، مانند هزینه‌ی مجوزهای گوناگون یا هزینه‌های خدمات و غیره.

چرا مهم است که SPE را تلفیق کنیم؟

در واقع، چرا مهم است که منافع فاقد کنترل کلان و همان سود‌های انباشته را در صورت‌های مالی جداگانه ای از صورت‌های مالی شرکت اصلی نشان دهیم؟ معنای تلفیق SPE در نشان دادن دارایی‌ها و بدهی‌های ترکیب شده نهفته است. اگر یک شرکت اصلی بخواهد بدهی‌های کلان خود را در SPE پنهان کند، تلفیق باعث می‌شود که این کار غیر ممکن شود چراکه بدهی‌های SPE در بدهی‌های تلفیق شده نشان داده می‌شود. اگر Enron، SPE ‌های خود را تلفیق کرده بود و بدهی‌های کلان را نشان می‌داد، آنگاه احتمالا ابن موضوع از ورشکستگی فاجعه آمیز آن جلوگیری کرده و مدیریت نمی‌توانست بسیار حریص باشد و با کار‌های کثیف و کلاهبردارانه شرکت را اداره کند. و من شغلم را از دست نمی‌دادم.

منبع: https://www.ifrsbox.com/ifrs-consolidate-sp

پر کردن تمامی موارد الزامی است.